Sağlıklı ve Formda Olmak

Zumba Saatleri

Zumba

Müziğin ritmiyle dans ederek kilo vermek dendiğinde akla gelen aktivitelerin başında kuşkusuz ki zumba vardır. Ortaya çıktığı günden bu yana egzersiz anlamında büyük farklılık yaratan ve çok sayıda insanı etkisine alan zumba, dansa dayalı bir fitness programıdır. Vamos bünyesinde bulunan Zumba ve Strong by Zumba Grup Egzersizleri sizlere doğru ve etkili programlar sunar.

ZUMBA VE ZUMBA DANSI NEDİR?

İlk kez Kolombiyalı dansçı ve koreograf Alberto Beto Perez tarafından 1990 sonrası yıllarda oluşturulan zumbanın, dünyadaki en yaygın dans ve fitness bileşimi programı olarak ün kazandığı bilinir. Zumba fitnessın kendine has doğasını oluşturan temel niteliği, onun başta Latin olmak üzere, uluslararası müziklerle dansı bir araya getirmesidir. Eğlenceyle harmanlanmış aerobik bir aktivite olarak, genellikle kumbiya, samba, salsa, mambo, merenge ve hip-hop gibi çeşitli danslarla ve müziklerle yapılır.

Zumba, bireysel olarak gerçekleştirilebileceği gibi, daha çok fitness ve spor merkezlerinde grup egzersizleri şeklinde tercih edilmektedir. Bu durumun önde gelen nedenlerinden biri, insanların, egzersizlerini alanında uzman eğitmenler eşliğinde, doğru ve etkili hareketlerle yapmak istemesidir. Bir başka neden ise, grup egzersizleriyle konsantrasyonun görece daha kolay sağlanabilmesidir. Nitekim, zumba dansı da popülaritesini bir grup egzersizi olmasından alır.

ZUMBA EGZERSİZLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Zumba, geleneksel anlamda spor yapma kalıplarının dışında, eğlenerek dans eşliğinde egzersiz yapmayı sağlar. Bu yönüyle spora mesafeli kişiler için de egzersizi keyifli hale getirerek iyi bir alternatif sunar. “Zumba nedir?” dendiğinde, çoğu insan tarafından bu etkinlik bir egzersiz türü olmanın yanı sıra bir aktivite olarak da görülmektedir. Egzersiz yapabilme yetkinliğine sahip her yaştan insana hitap eden zumba, esnekliği ve kolay adapte olunabilme özellikleriyle ön plana çıkar.

Grup aktivitesi olarak ele alındığında bir sosyalleşme alanı yaratarak diğer insanlarla uyumlu çalışmayı geliştirir. Egzersiz süresince hareket prensibine dayanan yapısıyla vücudu zinde ve enerjik tutar. Egzersiz ve eğlence birlikteliğiyle sürekliliği artırmakta, zorlu gibi görünen kalori yakma çabasını da keyifli hale getirir.
Whatsapp
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba,
Sana nasıl yardımcı olabilirim?