Tarihten Gelen Sağlık

Her pazartesi ve salı günü kadınlar günü olarak hismet vermekteyiz.

Haftanın her günü kadınlar fitness bölümünü kullanabilir. Sadece Hamam bölümünü pazartesi ve salı günleri kullanabilirler

Hamamın Tarihçesi

Tüm kültürlerde insan yaşam ve yerleşimini belirleyen en belirgin öğe “su” olmuştur. Örneğin bundan üç bin yıl önce Uygur Türkleri Doğu Türkistan’ın Turfan bölgesinde “kariz” denilen yeraltı su kanalları yapmıştır. Uzunluğu 5.000 km civarında olan Karizler’in bir bölümü günümüzde hala kullanılmaktadır. Türkler asırlar önce su ve su kültürü ile ilgili dünyada her zaman söz sahibi olmuştur. Özellikle kişisel temizlik için yapılan hamamlar ise dünyaca ünlü olmuştur. Hamam, dilimizde Arapça “Hammâm” dan geçmiştir. Özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapılar olarak bilinen hamamlar eskimeyen kültür ve geleneklerimiz arasında yer almaktadır.

 

Tarihi Antik Romalılara kadar uzanan hamamlar o dönemlerde sadece temizlik için değil, zevk eğlence için de yapılmış kullanılmıştır. Türkler için hamamın ayrı bir yeri ve önemi olmuştur. Konu o kadar kültürel bir değer kazanmıştır ki hamamlar Atasözlerimize kadar girmiştir. Örneğin: “Hamamda türkü söylemek ile gurbette yalan söylemek kolay” demişlerdir. Öte taraftan insanın zorluklar karşısında kolay kalkılamayacağını ise “Gamama giren terler” sözüyle perçinlemişlerdir.

Evet, Türk milleri için hamamın ve hamam kültürünün ne derece büyük bir yer kapladığını ataların kısa ve veciz sözlerine bakarak tespit edebiliriz. “Temizlik imanın yarısıdır” hadisinin temelinde, popüler kültürün ve batı tarzı yaşamın yıkamadığı bir gelenek olan hamamlar 21. yüzyılın ortalarına kadar özelliğini hiç yitirmemiştir.

 

Grip veya nezle olanlara hamamda terleyerek hastalığı atması tavsiye edilir. Hamamdan çıkan herkes kendini yeniden doğmuş gibi hisseder. Hamamlar aslında tüm insanlık için kişisel temizliğin ne kadar önemli olduğundan açık bir göstergesidir.

Whatsapp
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba,
Sana nasıl yardımcı olabilirim?